Urządzeniem zwiększającym moc silnika poprzez dostarczenie w trakcie jego pracy większej ilości powietrza jest turbosprężarka. Jak sama nazwa wskazuje, na ten element składa się turbina, a także sprężarka. Oba komponenty pełnią odmienne funkcje, z których pierwsza odpowiada za działanie układu wylotowego, a druga dolotowego. Urządzenia te połączone są za pomocą wspólnego wału, dzięki czemu praca jednego elementu jest kompatybilna z drugim.
Działanie turbosprężarki
Jej funkcjonowanie oparte jest na wykorzystaniu gazów, pochodzących z silnika, które wpędzają w ruch turbinę. Ta z kolei poprzez wał przenosi swoją pracę na sprężarki, której zadaniem jest wytworzenie ruchu powietrza, które dalej wędruje do cylindrów. Uzyskuje się wówczas większe spalanie paliwa, a także jednoczesne zwiększenie mocy całego układu napędowego. Nowe samochody wyposażone są w system, którego zadaniem jest ochłodzenie wytworzonego powietrza, dzięki czemu można zwiększyć żywotność urządzenia.
Zastosowanie
Kiedyś stosowanie turbosprężarki było domeną aut sportowych. Obecnie rozwiązanie to staje się powszechne w nowych samochodach, a szczególnie w tych, które są napędzane silnikiem Diesla. Pozwala to osiągnąć lepsze spalanie, przy zachowaniu tej samej mocy jednostki napędowej.